9 Ekim 2009 Cuma

aziz olma kılavuzu - bölüm 25


İnsanlara dair:

Bir insanla ne kadar güçlü bağların olursa olsun onun her zaman bu bağlardan kurtulabilecek bir varlık olduğunu unutma. Bazı durumlarda kişiler bağlarından vazgeçmek istemez ve bunlara sıkı sıkı tutunur. Sen asla böyle olmamalısın. Unutma ki iki kişi arasında bulunan ipi bir ya da daha çok kişi büyük bir istekle çektiğinde her ikisi de zarar görür.

Ayrıca şunu da aklından çıkarma ki bu bağlar ip metaforuyla açıklanabilecek kadar basit değildir. Tabi hayatında sadece üç kişi varsa bu değişir. Ama senin görevin daha çok insanı tanımaktır. Dünya üzerindeki her insan cevabı bulmaya daha da yaklaşmanı sağlar. Bu paragrafın ilk cümlesi bundan önceki paragrafın doğruluğuna herhangi bir etki yapmaz. İnsanlarla olan ilişkilerin genelde çok karmaşık olsa da özele indirgendiğinde basit yöntemler daha etkilidir.

İnsanlarla arana mesafe koyarken dikkat et. Senin için yeterince yakında olan birisi seni fazlasıyla uzak algılayabilir. Bazı mesafeler ne kadar zaman geçse de kapanmayabilir. Yine de bu insanlar arası ilişkilerin en değişken maddeden daha dengesiz olduğu gerçeğini değiştirmez. Biraz zaman ve evrenin doğru şartları sağlaması sonucu olması gereken gerçekleşir ki zaten gerçekleşmediği durumlarda olması gerekenin varlığından haberdar olmadığın için bu konu seni pek ilgilendirmez.

Bundan sonraki öğütler insanlarla ilgili değilmiş gibi gözükebilir ancak her şey birbiriyle bağlıdır gibi klasik bir öğretiyi kaynak göstererek haksız çıkman mümkündür:

Karar vermekle kararı uygulamak arasındaki sıra farklılık gösterebilir, buna alış. Özellikle bu ikisinin aynı anda olduğu zamanlar diğerlerine göre daha doğru sonuçlar verir. Burada bahsi geçen doğru kavramı o kadar görecelidir ki yerine yanlış kelimesi kullanılsa bile çağrıştırdığı anlam senin için doğru olacaktır.

Hayatta pişmanlıkların da olduğunu fakat hayatın pişmanlıklardan oluşmadığını unutma. Hatalarına sahip çıkmadığın sürece beklenmedik başarılarının değerini bilemezsin.

Geçmişi yok saymak kesin bir çözüm değildir ancak her düğüm de çözülmek zorunda değildir. Yine de en azından unutmuş gibi yap ki yeni anıların eskilerin gölgesinden ürkmesin.

Ve gözünü hayattan ayırma ki sana sunduğu iyi ihtimallerin sadece ihtimal olarak kalmasını engelle. İnan bana, konu mutluluk olduğunda o senden daha heveslidir.
Önceki cümlede mutluluk kelimesiyle tanımlanan şeyler Aziz Olma Kılavuzu'nun tam olarak ne yapmanı istediğini anlayana kadar belirsiz kalacaktır.

Hiç yorum yok: